۶۴ سهمیه طرح ترافیک خبرنگاری برای انجمنی که تعطیل است؟!

مجمل نیوز – حامد طبیعت پور: طی سالیان اخیر همواره طرح ترافیک خبرنگاران مورد مناقشه جدی بوده و حواشی بی پایانی را پیرامون خود رقم زده است. البته درنهایت سال گذشته بر اساس مصوبه شورای شهر تهران در خصوص طرح ترافیک، سهمیه محدود و مشخصی با تخفیف ۹۰ درصد نسبت به عموم شهروندان به خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری تعلق گرفت که توزیع آن به سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری واگذار شد.
پس از تهیه و تایید آیین‌نامه‌های مربوط، کار توزیع این سهمیه‌ها با فراخوان ثبت‌نام و بررسی مدارک انجام شد و نهایتا فهرست اسامی ۲۲۴۰ نفر که مجوز طرح ترافیک با تعرفه خبرنگاری دریافت کرده بودند، بر روی سامانه شهرداری تهران منتشر شد؛ اقدامی که بازتاب‌های گسترده‌ای در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در پی داشت.

سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران درباره انتشار اسامی دریافت کنندگان طرح ترافیک خبرنگاری اعلام کرد: بر اساس دستورالعمل کمیسیون ویژه شورای شهر در سال ۹۸، تعیین تعداد سهمیه هر رسانه در سال جاری به کارگروهی محول شد. این کارگروه سهمیه‌هایی را برای هر رسانه تعیین کرد که بر اساس اولویت‌های اعلامی از سوی مدیران رسانه، سهمیه به افراد متقاضی تخصیص داده شد.

انتشار پر ابهام لیست خبرنگاران دریافت‌کننده مجوز ورود به طرح ترافیک، اعتراض برخی چهره‌ها و اهالی رسانه را در پی داشته است.

یکی از ابهامات مهم در اختصاص سهمیه طرح ترافیک شهر تهران، توزیع ناعادلانه طرح ترافیک در میان خبرنگاران و رسانه‌های دیداری و شنیداری است. به طوری که برخی ارگان‌هایی که خبرنگار میدانی در اختیار ندارند و یا هیچ نقشی در پوشش اخبار و گزارش‌های خبری بر عهده ندارند سهمیه قابل توجه‌ای از طرح ترافیک خبرنگاران را ازآن خود کرده اند و در مقابل رسانه‌ها و خبرنگارانی که به واسطه شغل حرفه ای‌شان هر روز با متن اخبار درگیرند از کمترین سهمیه برخوردار شده اند.

تنها به عنوان نمونه «انجمن روزنامه‌نگاران استان تهران» که یکسال و نیم است گویی در تعطیلی کامل بر سر می‌برد، در سال ۹۷ و ۹۸ برای تمامی اعضای خود یعنی ۶۴ نفر، طرح ترافیک خبرنگاری گرفته است.
درحالیکه تنها با نگاهی گذرا به صفحه اول سایت انجمن روزنامه نگاران تهران درمی‌یابیم که بیش از یک سال از آخرین بروز رسانی آن گذشته و گویی دیگر کسی را با آن کاری نیست!
اگر نسخه اینترنتی انجمن مذکور را هم کنار بگذاریم در مقام کار و اجرا نیز معلوم نیست خروجی یک سال اخیر انجمنی که متعلق به روزنامه نگاران است چه بوده که باید برای تمامی ۶۴ عضو آن طرح ترافیک خبرنگاری اختصاص یابد.  

۶۴ سهمیه طرح ترافیک خبرنگاری برای انجمنی که تعطیل است؟!

این درحالیست که مسئولان شهرداری همواره بر عدم تبعیض در اختصاص سهمیه‌های طرح ترافیک تاکید کرده اند، موضوعی که همواره در مقام عمل جور دیگری اتفاق افتاده و امسال نیز همچون سال گذشته نحوه اختصاص آرم‌های طرح ترافیک را با سوالات فراوانی روبرو کرده است.
گرچه انتشار لیست دریافت کنندگان طرح ترافیک خبرنگاری را باید به فال نیک گرفت، اما امید داریم یک بار برای همیشه مدیران شهرداری تهران با تشکیل کمیته‌ای با حضور نمایندگان رسانه‌ها، نحوه اختصاص سهمیه خبرنگاری را کاملا شفاف و در یک اتاق شیشه‌ای انجام دهند.

شاید علاقه داشته باشید :

ثبت نظر

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.